Milenium. Obchody rocznicy chrztu w Europie Środkowej i Wschodniej – analiza porównawcza

Kwerenda badawcza w Zagrzebiu

Kwerenda badawcza w Zagrzebiu (16-22.02.2020 r.)

W lutym br. odbyłam kwerendę naukową w Zagrzebiu w ramach projektu „Milenium. Obchody rocznicy chrztu w Europie Środkowej i Wschodniej – analiza porównawcza”. Przedmiotem moich badań w ramach projektu jest przypadek jugosłowiański, a dokładniej analiza chorwackich obchodów milenijnych – „13 wieków chrześcijaństwa Chorwatów” (Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata). Warto dodać, że początkowo ich organizację  planowano na lata 40. XX w. (Hrvatska jubilarna godina), jednak ze względu na wybuch II wojny światowej Chorwaci musieli z tych planów zrezygnować. Ostatecznie, to właśnie w latach 1975-1984 zorganizowano szereg wydarzeń (1975-1976 – Hrvatska marijanska godina u Solinu; 1978 – slavlje u Biskupiji kod Knina; 1979 – Branimirova godina u Rimu i Ninu; 1984 – NEK u Mariji Bistrici) w celu uczczenia ponadtysiącletniej historii chrześcijaństwa wśród Chorwatów.

Zdj.3 (1).jpg

Zdj. 4.JPG

W czasie mojego pobytu badawczego w Zagrzebiu przeprowadziłam kwerendę naukową zarówno w Chorwackim Archwium Państwowym (Hrvatski Državni Arhiv), Bibliotece Narodowej i Uniwersyteckiej w Zagrzebiu (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu), a także w archiwum czasopisma „Glas Koncila“ (zob. zdj. 3, 4). We wszystkich tych miejscach udało mi się dotrzeć do wielu materiałów z okresu lat 70. i 80 XX wieku, kiedy to miały miejsce chorwackie obchody. Chorwackie Archiwum Państowe posiada szereg materiałów dotyczących relacji państwo-kościół za czasów Jugosławii (zob. zdj. 1, 2).

Zdj. 1.JPG

Zdj. 2.JPG

Do cennych materiałów, z punktu widzenia realizacji projektu, dotarłam podczas kwerendy przeprowadzonej w archiwum czasopisma „Glas Koncila“ – piśmie katolickim,  wydawanym w Zagrzebiu od 1962 r. Czasopismo to odgrywało kluczową rolę w posoborowych dyskusjach teologicznych. Co więcej, na jego łamach skrupulatnie opisywano przygotowania do obchodów milenijnych, a także realacjonowano ich przebieg.

Z kolei w Bibliotece Narodowej i Uniwersyteckiej w Zagrzebiu, która posiada znaczący zbiór literatury przedmiotu, przerpwadziłam kwerendę archiwalnych numerów „AKSA. Aktualnosti Kršćanske sadašnjosti” – biuletynu chorwackiej katolickiej agencji prasowej (zob. zdj. 5).

Zdj. 5.JPG

Kolejna kwerenda w Zagrzebiu będzie jednak niezbędna. Przede wszystkim w celu przeprowadzenia badań w archiwum chorwackiej radiotelewizji (Hrvatska radiotelevizija, HRT) i dotarcia do materiałów filmowych z badanego okresu.

A. D.

Milenium. Obchody rocznicy chrztu w Europie Środkowej i Wschodniej – analiza porównawcza