Milenium. Obchody rocznicy chrztu w Europie Środkowej i Wschodniej – analiza porównawcza

Zmiana w podejściu opinii publicznej do religii w ZSRR w przededniu Tysiąclecia chrztu Rusi Kijowskiej. Wpływ radzieckich intelektualistów

Wraz z wprowadzeniem pierestrojki władza radziecka zmieniła swój stosunek do religii. W efekcie radziecka prasa opublikowała szereg artykułów podejmujących tematy religijno-etyczne. Znaczną cześć spośród tych publikacji stanowiły opinie radzieckich intelektualistów, którzy poruszali szeroki wachlarz zagadnień. Autorzy artykułów podkreślali między innymi znaczenie chrześcijaństwa i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej dla rosyjskiej kultury (np. Dmitrij Lichaczow) i historii (np. Jewgienij Jewtuszenko) oraz zwracali uwagę na konieczność odbudowania wartości etycznych wykorzenionych przez system komunistyczny (np. Daniił Granin).

 20210701_113755.jpg

Celem referatu jest opis i analiza wpływu poglądów radzieckich intelektualistów na proces zmiany podejścia opinii publicznej do religii. Oprócz tego zaprezentuję również, w jaki sposób poglądy rosyjskich intelektualistów były powiązane zarówno z tematami religijnymi w filmie i literaturze, jaki i ze zbliżającymi się obchodami uroczystości tysiąclecia chrześcijaństwa.

Powyższy wpis stanowi abstrakt referatu, który zostanie zaprezentowany podczas 2022 BASEES Annual Conference. Konferencja odbędzie się 8-10 kwietnia 2022 r. w Cambridge (Wielka Brytania). Organizatorem konferencji jest the British Association for Slavonic and East European Studies (BASEES). 

Program konferencji

ŁG

Milenium. Obchody rocznicy chrztu w Europie Środkowej i Wschodniej – analiza porównawcza